Czy matura jest na pewno potrzeba?

Takie książki, jak “Oblicza geografii 3. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe” (autorzy: Czesław Adamiak, Anna Dubownik, Marcin Świtoniak, Marcin Nowak, Barbara Szyda – https://www.taniaksiazka.pl/oblicza-geografii-3-podrecznik-dla-liceum-ogolnoksztalcacego-i-technikum-zakres-podstawowy-szkoly-ponadpodstawowe-marcin-nowak-p-1540745.html) towarzyszą wielu uczniom w ostatniej klasie liceum ogólnokształcącego oraz w trzeciej klasie technikum. Szkoła średnia to bardzo poważna sprawa, której nie można bagatelizować. Dla wielu uczniów, zaraz po szkole średniej rozpocznie się dorosłe życie związane z pracą zawodową. Zanim do tego dojdzie, trzeba będzie podjąć jedną z najważniejszych decyzji – czy warto przystąpić do matury?

Egzamin na koniec szkoły

Dla wielu osób fakt, że ktoś wybiera liceum i technikum równoważny jest z tym, iż za kilka lat będzie się podchodziło do egzaminu dojrzałości. Niby jest to taka naturalna rzecz, ale czy naprawdę? Czy młody człowiek musi podejść do matury? Oczywiście, że nie. O ile egzamin ośmioklasisty jest koniecznością, o tyle matura nie. Bez napisania egzaminu na koniec ósmej klasy, nie otrzyma się świadectwa zakończenia klasy szkoły podstawowej. Jeżeli ktoś nie zdecyduje się na pisanie matury, to i tak otrzyma świadectwo na zakończenie szkoły średniej. W tym wypadku obydwie sprawy są od siebie niezależne. Przyszli maturzyści powinni być tego świadomi.

Dylematy młodego człowieka

Rodzice naciskają, pedagodzy naciskają, a czy młody człowiek faktycznie chce przystąpić do matury? To pytanie chodzi po głowie wielu uczniom. Tak, są takie osoby, które nie dość, że czują, iż chcą przystąpić do tego egzaminu, to jeszcze mają już w planach szkołę wyższą. Nie wszyscy są tak mocno pewni tego, co chcą robić. Czasem nie czują się na tyle pewnie, aby przystępować do matury w przewidzianym czasie. Jeżeli tak jest, to może faktycznie warto to odłożyć? Przecież do tego egzaminu będą mogli przystąpić za rok, za dwa lata lub w czasie późniejszym. To, że ktoś nie przystąpi do matury zaraz po ukończeniu szkoły średniej, nie zamyka mu drogi do tego egzaminu już na zawsze.